הוטרדת מינית בעבודה? העירו לך הערות או רמיזות מיניות? זה אסור!!!

עובדת – מוקפת סביבך בעמיתים גברים המניחים עלייך יד "ידידותית" במקרה, נצמדים אליך בטעות, או גורמים לך להרגיש אי נוחות מסוימת, אם חווית את אחד מאלה כנראה הוטרדת מינית.

הידעת?

גם חטטנות יתר של המעביד בחיים האישיים של העובד נחשבת כהטרדה מינית.

הטרדה מינית בעבודה, יכולה לגרור פגיעה בחופש העיסוק של העובדת וזה מתבטא בכך שהדבר עלול לגרום לה לעזוב את מקום עבודתה, ולפגוע בפרנסתה. ההטרדה יכולה לגרום לתחושה של אי נוחות, בושה,פגיעה בדימוי העצמי, דיכאון, כעס וחוסר אונים ובנוסף להשפיע על חיי המשפחה ועל ההערכה העצמית.

נשים רבות מפחדות להתלונן על ההטרדה מהחשש שיתנכלו להן במקום עבודתן, או שתודבק להן תווית של "מתלוננת סדרתית" שתקשה עליהן להתקבל למקומות עבודה אחרים. ישנה גם בושה מפני המשפחה והבעל הילדים וההורים אם ההטרדה כללה התנהגות מינית בלתי הולמת כלפי האישה.

החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח – 1998, עוסק בהיבטים אלו ומנסה לעזור לנשים שנתקבלו במצבים כאלו.

מטרת החוק: לאסור הטרדה מינית, בכדי להגן על כבודו של האדם, חירותו ופרטיותו וכדי לקדם שוויון בין המינים.

מי רשאי לדון בתביעות מסוג הטרדה מינית בעבודה?

לבית הדין לעבודה סמכות ייחודית לדון בתביעות שעניינן הטרדה מינית במסגרת העבודה.

ע"פ החוק, הטרדה מינית היא עבירה פלילית, עוולה אזרחית ועברת משמעת, והיא מוגדרת כאחת מחמש צורות התנהגות אסורות:

 1. סחיטת אדם לביצוע מעשה בעל אופי מיני.
 2. מעשה מגונה.
 3. הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני, אף שהאדם שההצעות מופנות אליו סירב להן.
 4. התייחסויות חוזרות לפן המיני במראה או בלבוש של אדם או לאיברי גופו על אף שהאדם ביטא את אי נוחותו מכך.
 5. התייחסות מבזה ומשפילה למינו ולנטייתו של אדם.

הידעתם כי גם גברים יכולים להיות מוטרדים בעבודה והחוק מכיר בכך!

המחוקק הכיר במגוון הצירופים של מין המטריד והמוטרד כלומר אף שאת רובם המכריע של מעשי ההטרדה המינית עושים גברים כלפי נשים המחוקק הכיר בכך שהטרדה המינית יכולה לבוא כלפי גבר או אשה!

חשוב לזכור!

*החוק אינו אוסר חיזור הנעשה ברוח טובה ובהסכמת שני הצדדים.

אחריות הצד המוטרד:

על הנשים שמוטרדות לבטא אי הסכמה ולהתנגד. אי הסכמה ניתן לבטא באמצעות מילים או התנהגות שאינה משתמעת לשתי פנים. ישנם מקרים, בהם קיים קושי רב להביע התנגדות, המקרים הם: סחיטה לבצע מעשים בעלי אופי מיני, התייחסות מבזה אל מינו או נטייתו של אדם.

ברוב המקרים בית המשפט מכיר בחשש של המוטרד כי יתנכלו לו במקום העבודה ולכן מסיר את האחריות להתנגד מהצד המוטרד!

נפגעת מהטרדה מינית – מה לעשות בפני מי להתלונן?

נפגעת מהטרדה מינית? התנכלו לך בעבודה? יש לפנות להגשת תלונה במשטרה. בד בבד ניתן גם להגיש תביעה בבית משפט אזרחי נגד מי שהטריד וגם נגד המעסיק שלא מנע זאת במקום העבודה!

האם במידה ועובד אחד מטריד עובד אחר ההנהלה צריכה להתערב?

החוק מחייב את המעביד לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות במסגרת יחסי העבודה, ולמגר תופעות של הטרדות מיניות או התבטאויות לא הולמות במקום העבודה!

חובות המעביד במסגרת החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה:

 1. לקבוע הליך מסודר להגשת התלונה ובירורה במקום העבודה, כולל אדם שזהו תפקידו.
 2. לטפל בכל מקרה של הטרדה מינית ולמנוע הישנות מקרים דומים.
 3. לתקן ככל שניתן את הפגיעה שנגרמה לגורם שהוטרד.
 4. מעביד המעסיק יותר מ-25 עובדים חייב לקבוע תקנון העוסק בהוראות החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות במסגרתו יפורטו כל הדרכים לטיפול בתלונות אלו במסגרת מקום העבודה, בהתאם למה שהחליט המעביד. תקנון זה יובא לידיעת כלל העובדים.

כל מעביד שלא מילא את חובותיו על פי החוק יהיה חשוף לתביעת אזרחית בהתאם להוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

 • הטרדה מינית בעבודה

  הוראות החוק למניעת הטרדה מינית בעבודה קובע מסגרת ייחודי לדיון בעטנות של הטרדה מינית של עובדים.

  ההוראות נועדו להגדיר את היחסים ואופי היחסים הראויים במקום העבודה תוך שהוא מגדיר את השמירה על פרטיות העובד וכבודו.

  מטרת החוק היא לקדם שוויו בין המינים ולמנוע מקרים של הטרדה מינית בעבודה או סביבת עבודה לא נוחה.

  החוק קובע כי תלונות על הטרדה מינית במקום העבודה- יתבררו אך ורק בבית הדין לעבודה, לכן נדרש עורך דין מומחה בתחום יחסי העבודה.

  לקבלת מענה בתחום זה, ניתן לפנות אל משרדנו, המתמחה בתחום יחסי העבודה ודיני העבודה בישראל ומטפל בתביעות ומקרים של הטרדה מינית בעבודה תוך מתן שירות מקצועי, אמין, דיסקרטי ומהיר.

 • הטרדה מינית בעבודה – לבחון את אפשרויות הפעולה הרצויות

  כאשר אנו מתקבלים למשרה, ומתחילים לעבוד ולשתף פעולה עם הקולגות שלנו, הציפייה היא שיתייחסו אלינו כשם שאנו מתייחסים אליהם: בכבוד. הטרדה מינית, רמיזות מיניות, אמירות או נגיעות שאינן הולמות במסגרת יחסי העבודה יכולות להוות הטרדה מינית בעבודה.

  כאשר אחד הצדדים נוהג להתייחס לעובד בצורה שמטרידה מינית את הצד השני זאת ולהתייחס אליו כאל אובייקט מיני, בייחוד כאשר איננו מעוניינים בכך, מדובר בעבירה פלילית.

  בין אם מדובר בהטרדה מינית המתבצעת בין 2 עובדים במקום העבודה, ובין אם מדובר בהטרדה המתקיימת בין עובד למעסיק, יש לבחון את זכויותיכם במקרים אלו.

  במקרה של הטרדה מינית בעבודה, יש לפנות אל עורך דין העוסק בדיני עבודה – ולהיעזר בשירותיו בכדי למצות את זכויותיכם. לאורך שיתוף הפעולה, יהיה עליכם להסביר מהי ההטרדה המינית שעברתם – בין אם מדובר במעשים מגונים, סחיטה באיומים ועוד. בהמשך, יהיה עליכם לגבש את אסטרטגיית הפעולה; בחינת אפשרויות הפעולה, כאשר הגשת תביעה ותלונה היא בגדר פתרון מומלץ.

 • הסבר פרטני על הטרדה מינית בעבודה: הליך העבודה – וליווי לאורך כל הדרך

  מהי ההגדרה של הטרדה מינית בעבודה? כיצד ניתן להתמודד עם מקרה של הטרדה מינית בעבודה? וכיצד ניתן להגיש תביעה עקב הטרדה מינית בעבודה שננקטה כלפיכם? מענה על שאלות אלו ואחרות ניתן לקבל מצוות משרד עורכי דין המתמחה ביחסי עבודה. נשמח לעמוד לרשותכם במתן ייעוץ והכוונה בכל תחומי דיני העבודה כולל הטרדה מינית בעבודה, פיטורים אחרי הטרדה מינית בעבודה, הרעת תנאים עקב הטרדה מינית בעבודה וכיוצ"ב.