הלכת לראיון ואת בהריון – אז לספר או לא?

בפסק דין תקדימי הגדיל בית הדין הארצי לעבודה את הפיצוי שניתן בבית הדין האזורי לעובדת שפוטרה בשל הריונה וקבע: "העובדת פוטרה בניגוד להוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה", ולא היתה חייבת לדווח למעסיק על היותה בהריון בעת ראיון העבודה!

החוק האוסר על אפליה בעבודה במדינת ישראל הינו שוויון ההזדמנויות בעבודה.

האיסורים הקבועים בחוק נוגעים לקבלה לעבודה ובמהלך העבודה עצמה ומהווים רשימה מפורטת אך לא סגורה. כך למשל אסור למעסיק להפלות עובדים בגין: מין, נטייה מינית, מעמד אישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ גופית, הורות, גיל, גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, השקפה, מפלגה או שירות במילואים.

איסור האפליה בחוק הוא גורף החל מהליכי קבלה לעבודה, דרך העבודה, הקידום, השכר, ההכשרה ועד לפיטורים!

התיקון לחוק

בחודש שעבר, התקבל תיקון מס' 15 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, במסגרת התיקון הנטל שהיה מונח על כתפי העובד בסעיף 9 לחוק להוכיח כי הופלה לרעה הועבר אל כתפי המעביד. העובד לא יצטרך עוד להוכיח כי המעביד שקל שיקולים פסולים, די בכך שנשאלו שאלות פסולות בהליך הקבלה לעבודה בכדי להעביר את נטל ההוכחה אל כתפי המעביד!

האם אשה צריכה לספר בראיון העבודה כי היא בהריון או מתכננת להרות? או שמא זכותה לשמור על חייה הפרטיים?

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי לאשה יש זכות להסתיר את דבר הריונה בראיון עבודה, והדבר לא יצביע על חוסר אמינותה ולא יהווה עילה לפיטוריה!

המעסיקים בישראל בבעיה – איזו מועמדת לקלוט?

  • רווקה – ישנו סיכוי כי זו תינשא בקרוב ותחליט להקים משפחה.
  • נשואה עם ילד אחד או שניים – מה יהיה אם תרצה להרחיב את המשפחה?
  • נשואה ללא ילדים – קרוב לוודאי תהרה בקרוב.
  • אם לילדים – תיאלץ להיעדר לצורך טיפול בילדיה ומחויבת לשעות עבודה בהן ילדיה מצויים במסגרת…

אז איזו אישה להעסיק?

הפתרון הישראלי הוא ככל הנראה – להעסיק גבר, מתי שרק אפשר!

לאור ה"בעייתיות" הכרוכה בקבלת נשים לעבודה מבחינתו של המעסיק, יציאה לחופשת לידה, האפשרות להתפטר לאחר הלידה לצורך טיפול בילד ולקבל פיצויי פיטורים, הזכות להיעדר עד שנה לחל"ת תוך מחויבות לשמור על המקום וכו'… נוהגים מעסיקים רבים לשאול מועמדות בראיונות עבודה על תכניותיהן ה"משפחתיות".

אמהות יתוחקרו על המסגרות בהן מצויים ילדיהן, אורכן והחופשות הניתנות במסגרתן. רווקות יתוחקרו על כוונתן להינשא ותכניותיהן להקמת משפחה, ונשואות טריות יאלצו לדווח למעסיק כבר בראיון מתי בכוונתן להתחיל להקים משפחה – כל אלו פוגעים נואשות בפרטיותן של הנשים המועמדות לעבודה והינם אסורים על פי החוק!

בע"ב 10355/06, נקבע על ידי בית הדין האזורי לעבודה כי למרות שעובדת היותה של המועמדת בהריון עשויה להערים קשיים על המעסיק שייאלץ למצוא לה מחליפה בחופשת הלידה או להיות סובלן עקב היעדרותה לצרכי בדיקות רפואיות במהלך ההריון, כל אלו: "אינן מצדיקות חיובה של העובדת לגלות את עובדת ההריון במו"מ לקבלתה לעבודה".

אחד מפסקי הדין התקדימיים בהם נאלץ בית הדין לעבודה לדון בסוגיות ייחודיות בתחום זה הינו שרונה ארביב נ' פואמיקס ע"ע 363/07.

במסגרת פרויקט אכיפה של שדולת הנשים בישראל, יוצגה העובדת שרונה ארביב כנגד פואמיקס החברה המעסיקה, בתביעה בגין פיטוריה של העובדת לאחר חודשיים וחצי ועל רקע הודעתה כי היא הרה.

זה המקום לציין כי במסגרת הראיון לעבודה אסור למעביד לשאול את המועמדת האם היא הרה או לא או מהן תכניותיה להקמת משפחה שכן שאלה כזו עלולה להוביל את המעביד לתביעה משפטית בטענה כי לא קיבל את העובדת לעבודה עקב הריונה או תכניותיה להרות!

העובדת ביקשה לקבל פיצוי בגין נזק לא ממוני בהתאם להוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה וטענה כי פיטוריה הבלתי חוקיים נבעו מההודעה על הריונה!

בית הדין האזורי קבע כי התביעה תתקבל באופן חלקי אולם לא פסק לעובדת פיצוי על פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בטענה כי בעת פיטוריה עבדו בחברה פחות משישה אנשים.

הידעת?
תחולת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה – אם ישנם במקום העבודה שישה עובדים לפחות!

העובדת הגישה ערעור לבית הדין הארצי במסגרתו טענה כי בעת פיטוריה עבדו בחברה גם 3 מנהלים נוסף על העובדים השכירים וכי יש למנות אותם על מספר עובדי החברה וליתן לה את הפיצוי הקבוע בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

לטענת המעסיקה כי העובדת לא יידעה אותה על דבר הריונה במעמד קבלתה לעבודה קבע בית הדין הארצי כי "עובדת הריונה של התובעת אינה רלבנטית לתפקיד שמילאה בחברה. המשימות שלהן נדרשה לא כללו מאמצים פיסיים המסוכנים לאישה בהריון, אין המדובר בעבודה המחייבת חשיפה לחומרים מסוימים המחייבת עובדת להודיע למעבידה על דבר הריונה, ואף אין לחברה בנסיבות המקרה טענה בדבר חשיבות מיוחדת לתקופה שבה צפויה העובדת לשהות בחופשת לידה. באי גילויו של פרט זה בראיון העבודה אין משום חוסר יושר המצדיק טענה או טרוניה של המעסיק כלפי העובדת".

בית הדין הארצי לעבודה אף קבע כי יש לקחת בחשבון את 3 המנהלים שעבדו בחברה באותה העת במניין העובדים ופסק לעובדת פיצויים בהתאם להוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

זהו פסק דין תקדימי וחשוב בהיבט הדיון בשאלת חובת הודעתה של העובדת על דבר היותה בהריון בעת ראיון לעבודה וקבלה לעבודה, האשה יכולה להציג את כישוריה המקצועיים – בדיוק כמו גבר, ולא לעסוק בתכניותיה להקמת משפחה!