עובדת שפוטרה לאחר 22 שנות עבודה בחברת "אפריקה ישראל" קיבלה פיצוי בנוסף לכספי הפיצויים שהגיעו לה, עקב פיטורים שלא כדין. בית המשפט החליט לפסוק לטובת העובדת, וזאת משום שלא ניתנה לה זכות להשמיע את דבריה ועמדתה בעניין פיטוריה שהיו מפתיעים ובלתי צפויים.

העובדת עבדה כמזכירה בכירה במשך 22 שנים בחברת "אפריקה ישראל" וקיבלה את מלוא פיצויי הפיטורים לאחר שפוטרה. עם זאת, היא דרשה פיצוי נוסף, משום שפיטוריה היו בחזקת "פיטורים שלא כדין". לדבריה היא פוטרה מיד לאחר שביקרה את התנהגות אחד הממונים עליה, בצורה שרירותית ומבלי להשמיע את טענותיה או להגן על עצמה.

בית המשפט פסק לטובת התובעת משום שלא ניתנה לה הזכות להשמיע את דבריה או להגן על עצמה, זאת למרות שמדובר בחברה פרטית הרשאית לפטר עובד או לתת חופש פעולה וגמישות בשעות העבודה לעובד אחר, בעיקר אם הוא בכיר.

בפסיקה, נאמר כי עובד המועסק אצל מעביד כל שהוא במשך תקופה של שנים ארוכות, זכאי להישמע טרם פיטוריו, ללא קשר לנימוק הפיטורים.

 • מהם פיטורים ללא שימוע והאם הם תקפים?

  נושא השימוע החל בהסכמים הקיבוציים בהם לא ניתן לפטר עובד מבלי שישמעו את עמדתו ועמדת הועד המייצג אותו.

  הפסיקה הרחיבה את כל נושא זכות הטיעון והשימוע לכלל המשק.

  הפסיקה קבעה כי אסור לפטר עובד ללא שימוע, ואם מעביד מפטר עובד ללא עריכת שימוע- הרי שמדובר בפיטורים שלא כדין

  עודים רבים טועים ושואלים מהו חוק "שימוע"- כאשר למעשה אין חוק כזה.

  מדובר בהלכות של בית הדין הארצי לעבודה המחייבות את כלל המעסיקים בדיוק כמו חוק מחייב.

  לאחר שהגיעו לבתי הדין לעבודה ברחבי הארץ תביעות רבות של עובדים בנושא זה, הגיעה השאלה אל בית הדין הארצי ושם נקבע כי זכות השימוע והטיעון שהייתה קיימת בעבר רק לעובדים במסגרות קיבוציות וגדולות – ראוי שתחול על כל העובדים במשק – ומכאן זכות העובד לשימוע.

  נוהל שימוע לפני פיטורין כולל מספר שלבים בירוקרטיים ומהותיים: התראה מראש, זימון לשימוע כדי לאפשר לעובד להתכונן לצד שלבים מרכזיים אחרים, הצגת מסמכים, מכתב המפרט את הסיבות לזימון, פרוטוקול לשימוע וקבלת החלטה כתובה לאחר קיומו של השימוע.

  במקרים בהם שלבים אלו לא מתקיימים, יש לפנות אל עו"ד בתחום דיני עבודה. למענה מקצועי בנושא זה, ולבחינת מצבכם המשפטי והאמצעים העומדים לרשותכם לקבל את המגיע לכם.

 • כיצד יש לפעול במקרה של פיטורים ללא שימוע?

  בבואנו להתקבל לעבודה, אנו שמחים וטובי לב, מקווים שנוכל לעבוד בחברה עוד שנים רבות. בפועל, סביבת העבודה לא תמיד מיטיבה – כאשר במקרים שונים אנו עלולים לספוג הטרדות ואי-נעימויות כאלו ואחריות.

  מעבר לכך, בבואנו להתמודד עם סוגיות של סיום עבודה שאינן נעימות ממילא, ישנם מצבים מורכבים אף יותר, בהם אנו מתמודדים עם פיטורים ללא שימוע.

  חשוב להדגיש, בשלב זה, כי נוהל פיטורין ממקום עבודה מתבסס על מספר שלבים מרכזיים, כאשר בראש ובראשונה על המעסיק להעביר לעובד הודעה בכתב על קיום השימוע. זאת, בכדי לאפשר לעובד להיערך לשימוע ככל האפשר. בהמשך, על המעסיק לפרט בפני העובד את מלוא הנימוקים וההסברים, ולצרף את כל המסמכים, הנוגעים לרצונו להפסיק את עבודת העובד.

  על המעסיק לשמוע את נימוקי העובד בכל הנוגע אל סיום ההעסקה ב"לב פתוח ובנפש חפצה" – ולשקול שוב את החלטתו, לאחר ששמע את העובד. עם זאת, וכאשר נוצר מצב בו מעסיק מפטר את אחד מעובדיו ללא שימוע, מדובר בעניין של פיטורים שלא כדין שעליהם ניתן לקבל פיצוי. ובהתאם, יש לפנות אל עורך דין בתחום דיני העבודה – ולהסתייע בשירותיו.

 • סיוע משפטי בעת קבלת מכתב פיטורים ללא שימוע

  במקרים בהם פוטרתם ממקום עבודתכם ללא שימוע, עליכם למצות את זכויותיכם. כאשר אתם פונים אל עו"ד דיני עבודה – ומתחילים בשיתוף הפעול ייתכן שתוכלו לנהל מו"מ בעזרת עוה"ד מול המעביד ובכך למנוע משני הצדדים הליך משפטי ולהגיע לעמק השווה. לקבלת פרטים נוספים בתחום זה, יש ליצור קשר עם משרדנו המתמחה בסוגיות של יחסי עבודה ודיני עבודה בכדי שנוכל לייעץ לכם באופן פרטני על המקרה שלכם.