אם את בהריון ועובדת במקום עבודה, את בטח מתלבטת איך לספר לבוס שלך… ויותר מכל חוששת מהתגובה!

נשים רבות הנכנסות להריון במהלך העבודה, נקלעות לעיתים למצב בו הן זוכות לתגובות קרירות מצד המעסיק או הממונה הישיר, ופרנסתן עומדת בסכנה. חלק מהמעסיקים חוששים להעסיק אישה בהריון עקב מצבה הפיסי הירוד, היעדרות רבה מהעבודה לצרכי בדיקות וטיפולים וכמובן החשש מפני תקופת חופשת הלידה והארכתה… אז מה עושים?

החוק קובע באופן שאינו משתמע לשתי פנים – אסור לפטר אישה בהריון בגלל ההיריון…

כלומר, אם הפיטורים הם בקשר להריונה של האישה אזי הם אסורים, אבל האם מותרים בכלל פיטורי אישה בהריון?

חוק עבודת נשים קובע כי אין לפטר אישה בהיריון אם היא עובדת מעל חצי שנה באותו מקום עבודה. מעסיק המבקש לפטר עובדת בהריון, נדרש לפנות למשרד התמ"ת ולהגיש בקשה להיתר פיטורי אישה בהריון, מידי הממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת.

אם קיבלת ממשרד התמ"ת הודעה כי מעסיקך ביקש לפטר אותך, וברצונך להגן על זכויותייך – עלייך לפנות לעורך דין דיני עבודה.

בהליך זה, כדאי שתהיי מיוצגת הן בעריכת התגובה בכתב והן בהכנה לתשאול! במסגרת הגשת הבקשה יידרש המעסיק לפרט מהן הסיבות בגינן הוא מעוניין לפטר עובדת בהריון, ויצרף מסמכים רלוונטיים. העובדת יכולה להגיב בכתב על בקשת המעביד, ולאחר מכן יערכו פגישות במשרד התמ"ת. במסגרת הפגישות, יתושאלו כל הנוגעים בדבר, בעניין הפיטורים. לאחר מכן, תתקבל החלטת הממונה על עבודת נשים במשרד התמ"ת – האם ניתן היה לפטר אותך או לא.

זה המקום לציין כי אם יתגלה קשר בין הפיטורים להריון – לא יינתן היתר לפיטורים!

משרד התמ"ת אסר על פיטוריי, ממשיכים לעבוד?

כן, עם כל אי הנעימות, מעביד שלא מקבל היתר לפטר עובדת בהריון, חייב להמשיך להעסיק אותה באותם תנאים כמו לפני ההיריון!

הגיע הזמן לחזור לעבודה!

עובדת מעל חצי שנה ופוטרת מבלי שנתבקש היתר משרד התמ"ת – פני לייעוץ משפטי בהקדם!

באמצעות הגשת תביעה מקצועית בבית הדין לעבודה תוכלי לזכות בכל התשלומים שנשללו ממך עקב פיטורים אלו, המשכורות והתנאים עד לשלושה חודשים לאחר הלידה, כולל דמי אבטלה ולידה, וכמובן פיצויי פיטורים ופיצוי של עד 50,000 שקלים בגין הפרת הוראות החוק!

למשרדנו ניסיון רב בייצוג עובדות במשרד התמ"ת ובכתיבת תגובות לבקשות להיתר פיטורים.

עובדת פחות מחצי שנה – גם את מוגנת לפי הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה!

עובדות אשר אינן מועסקות אצל אותו מעסיק חצי שנה, אינן מוגנות בהתאם להוראות חוק עבודת נשים, אולם האיסור על פיטורי אישה עובדת בהריון נעוץ בהיותנו חברה מתוקנת וצודקת, ועל כן יחולו על עובדת זו הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסרות על פיטורים מטעמי הריון או הורות!

אין כל ספק כי נשים אלו אינן נהנות מההגנה הנרחבת הקבועה בחוק עבודת נשים, שכן תביעה בהתאם להוראות חוק שוויון הזדמנויות לעבודה הינה מצומצמת יותר מבחינה כספית.

למרות הכל, בתי הדין ברחבי הארץ נוטים להתחשב בנשים שפוטרו בהריון גם אם לא השלימו חצי שנת עבודה ולפסוק לטובתן חלק מהזכויות הכלכליות שנשללו מהן עקב הפיטורים!

טיפ חשוב! – חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אינו חל על מקום עבודה המעסיק פחות משישה עובדים!

אם את בהריון ונתקלת בתגובה צוננת מצד המעסיק, עלייך לדאוג שכל ההוכחות לתגובות אלו יהיו בידייך; שיחות שימוע, מכתבים, דואר אלקטרוני וכל מסמך שיוכל להעיד כי פיטורייך נעשו בשל הריונך.

חשוב מאוד – בעניין זכויות נשים בהריון, ישנו יתרון עצום למי שמשתמשת בשירותי משרד מיקצועי, הבקיא בהליכים במשרד התמ"ת. כמו גם בהליכים ספציפיים בבית הדין, לא כל עו"ד לענייני עבודה בקיא בזכויות נשים בהריון!