מהם הסוגים השונים של פיטורים שלא כדין?

פיטורים הם מצב לא נעים לעובד הן מבחינה כלכלית והן מהבחינה האישית. מלבד העובדה שפרנסת העובד נגדעת, קיימת גם הפגיעה האישית ותחושת חוסר החיוניות וחוסר ההערכה.

באופן כללי, מעביד רשאי לפטר עובד שלא עומד בסטנדרטים הנדרשים לעסק, בין אם מבחינת המקצועיות, חוסר תועלת או אי שביעות רצון מתפקודו הכללי. אך יחד עם זאת לא ניתן לפטר עובד ללא נימוק ענייני ומבלי שיש עילה מוצדקת לפיטורים.

 • פיטורים בניגוד להסכם קיבוצי\אישי.
 • פיטורים בניגוד להוראה אוסרת או מגבילה כמו פיטורים עובדת בהריון או לאחר לידה, בזמן טיפולי פוריות, פיטורי עובדת בגין שהייה במעון לנשים מוכות, פיטורי עובד בזמן מילואים, פיטורי עובד נכה מלחמה.
 • פיטורים בניגוד לחובות שהתפתחו בפסיקה כמו חובת תום לב, שיקולים זרים, הטרדה מינית, אי עריכת שימוע.
 • פיטורים בגלל גיל, מין, נטייה מינית, לאומיות, מוצא, מעמד אישי, דעות פוליטיות או השתייכות למפלגה פוליטית.

קיימים שני סעדים שהעובד יכול לקבל

הסעד הראשון הוא אכיפה של יחסי עובד-מעביד:

עובד שמרגיש שפיטוריו נעשו שלא כדין רשאי לפנות לבית הדין לבקש צו מניעה זמני אשר יבטל את הפיטורים ויחזיר את העובד לעבודה וזאת עד להחלטה בתביעה העיקרית שתוגש. העובד נדרש להוכיח בבקשה סיכויי הצלחה בתביעתו העיקרית.

יש להדגיש כי נדרש להגיש את צו המניעה הזמני סמוך ככל האפשר למועד הפיטורים וזאת כדאי שהבקשה לא תדחה מחמת שיהוי.

הסעד השני:

פיצויים בגין גרימת נזק כלכלי או עוגמת נפש.

 •  דיני עבודה פיטורים שלא כדין

  פיטורים שלא כדין מתארים מצב בו עובד פוטר באופן לא תקין, ממגוון סיבות. החל מאפליה אסורה, פיטורים ללא שימוע, פיטורים על רקע גיל, פיטורים על רקע הטרדה מינית, פיטורי עובדת בהריון, פיטורי עובדים לאחר חופשת לידה ועוד. במצבים אלו ואחרים, יש לפנות אל עורך דין מקצועי ולהסתייע בשירותיו. לקבלת מענה מוקפד ומקיף, יש לפנות אל משרדנו המתמחה בכל תחומי דיני העבודה, תוך ליווי וייעוץ מקצועי לעובדים, ייצוג בערכאות השונות, ייצוג בהליכי שימוע ופיטורים ומתן הכוונה, משרדנו עוסק גם בבוררות וגישור בתחום יחסי העבודה ופועל כמגשר מוסמך מטעם לשכת עורכי הדין בישראל.

 • פיטורים שלא כדין: סוגים שונים

  במקרים של פיטורים שלא כדין, יש להסתייע בייעוץ משפטי מקצועי. מתי תדעו שפוטרתם שלא כדין?

  • פיטורים ללא שימוע – בהתאם לפסיקת בתי הדין לעבודה, על כל מעסיק לקיים לעובדיו שימוע בטרם פיטורים. לאורך השימוע, יוצגו בפני העובד הנימוקים לפיטורים. כמו כן, תינתן ההזדמנות לעובד להשמיע את טיעוניו בעד המשך העסקתו. חשוב להדגיש כי פיטורים ללא שימוע הם בניגוד לחוק, וכי במצב של פיטורים ללא שימוע ייתכן ומגיע לכם פיצוי כספי או שניתן למנוע את הפיטורים ולהמשיך את עבודתכם – לשם כך כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום.
  • פיטורי אישה בהריון – אסור לפטר אישה בהריון עקב ההיריון, במקרים בהם את עובדת בהריון והודיעו לך כי את מוזמנת לשימוע לפני פיטורים או מפוטרת – כדי לקבל ייעוץ מקצועי. עוד נציין כי אמנם לפי חוק עבודת נשים אסור לפטר עובדת בהריון רק אם יש לה וותק של 6 חודשים במקום העבודה אולם חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על פיטורים בגין הריון (או כל גורם מפלה אחר) כבר מהיום הראשון! אל תוותרי על ייעוץ מקצועי במקרה הפרטי שלך! פני אלינו.
  • פיטורים לאחר חופשת לידה על מעסיק חל איסור לפטר עובד בפרק זמן של עד 60 יום לאחר חופשת הלידה. כמו כן, על המעסיק חל איסור לפגע בהיקף המשרה של העובדת ובשכר שלה. במקרים בהם המעסיק עבר על האיסור, יש לפנות אל עו"ד ולהסתייע בשירותיו. אם המעביד הודיע לך שאין לך מה לחזור לעבודה לאחר חופשת לידה כי את מפוטרת – הוא עובר על החוק!
  • קיימים מקרים רבים נוספים של פיטורים שלא כדין לדוגמה – לפני הפנסיה, כאשר עובד מזומן לשירות מילואים או נמצא בשירות מילואים, כאשר עובד נמצא בימי מחלה שמגיעים לו לפי תקופת עבודתו ועוד.
 • לקבל את המענה הדרוש בתחום דיני עבודה פיטורים שלא כדין

  במקרים בהם ישנו חשש כי פוטרתם שלא כדין, כדאי להסתייע בשירותיו המקצועיים של עורך דין. בכדי לבחון אם אכן המקרה שלכם אינו עומד בהוראות החוק ואם ניתן לפעול כנגד הפיטורים או לקבל פיצוי כספי בגין הפרת החוק, מומלץ להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה המתמחה במקרים מסוג זה.