פורסם במקור ב סטטוס – עובדים עליך

בשנים האחרונות, ישנה מודעות רבה לנושא זכויות העובדים, וחוקים שונים חוקקו על מנת להגן על זכויות אלה. למרות זאת, ישנם עובדים רבים המנצלים לרעה את החוקים הללו כדי לזכות בהטבות שכלל לא מגיעות להם.

במקרים רבים, עובדים מתחילים לזלזל בעבודתם, להגיע באיחור, להתחצף לממונים ולדבר שעות בטלפון ואף להתעלם מלקוחות – כל זאת כדי לגרום למצב שיפטרו אותם וכך לקבל גם את הפיצויים.

מקרה נוסף של ניצול החוק יכול להיות כאשר עובד מחליט להתפטר אך עדיין רוצה לקבל את כספי הפיצויים (שלא מגיעים לו אם המעסיק לא הרע את תנאי העבודה). לאחר התפטרותם, עובדים מסוימים פונים לעו"ד מומחה לענייני עבודה ומבקשים שינסה לאתר חריגות בתלושי המשכורת שלהם. אם נמצאות חריגות, ולו הזניחות ביותר, הם ממהרים להגיש תביעה לבית הדין לעבודה לתשלום פיצויים על רקע של פגיעה בתנאים סוציאליים.

רוב המעסיקים לא פונים לייעוץ משפטי ולכן קשה להם להוכיח לבית הדין לעבודה שמדובר בעובד שמנסה טקטיקות שונות כדי לגרום למעסיקיו לפטרו. לכן, ברוב המקרים, המעסיקים נאלצים לשלם את מלוא גובה פיצויי הפיטורים, ורק במקרים ממש חריגים, בית הדין מאשר פיצויים מופחתים או אי תשלום פיצויים.